GERİ DÖNÜŞÜM SEKTÖRÜNE YÖNELİK HAZIRLANAN TASLAK MESLEK STANDARTLARI GÖRÜŞE GÖNDERİLDİ

GERİ DÖNÜŞÜM SEKTÖRÜNE YÖNELİK HAZIRLANAN TASLAK MESLEK STANDARTLARI GÖRÜŞE GÖNDERİLDİ

Geri Kazanım Sanayicileri Derneği (GEKSANDER), 2015 yılında Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyonu Dairesi Başkanlığı’nın VOC-TEST Merkezleri – II Hibe Programı’na “Geri Dönüşüm Sektöründe Mesleki Standart ve Yeterliliklerinin Oluşturulması” isimli proje teklifi ile başvurmuş ve başarılı bulunarak çevre sektöründe hibe almaya hak kazanmıştır. 1 Şubat 2016 tarihi itibariyle uygulanmaya başlayan proje 18 ay sürecek ve Temmuz 2017’de tamamlanacaktır. Proje kapsamında özellikle çevre ve geri dönüşüm sektörüne yönelik mesleki standartların ve yeterliliklerin oluşturulması, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Yetkilendirilmiş Sınav ve Belgelendirme Merkezi (VOC-TEST Merkezi)’nin kurulması gibi faaliyetler organize edilmektedir.

Mesleki Yeterlilik Kurumu ile GEKSANDER arasında 2 Ağustos 2016 tarihinde imzalanan İşbirliği Protokolü kapsamında 3 adet meslek standardı taslağı oluşturulmuştur. Taslağı oluşturulan meslek standartları sırasıyla:

  1. Atık Yöneticisi (Seviye 6)
  2. Endüstriyel Ambalaj Yeniden Kullanıma Hazırlama İşçisi (Seviye 3)
  3. Sağlık Kuruluşları Kaynaklı Tıbbi ve Tehlikeli Atık Toplayıcısı (Seviye 3)

Standartların kalite ve kabul edilebilirliği açısından görüşlerini beklemekteyiz.

Bu bağlamda, görüş ve önerilerinizi görüş formu ile birlikte Mustafa Kemal Mahallesi 2158. Sk. İnci Apt. No:4/2 Söğütözü / Çankaya- ANKARA adresine 31.10.2016 tarihine kadar iletilmesi gerekmektedir.

Görüş Formu için tıklayınız

SAĞLIK KURULUŞLARI KAYNAKLI TIBBİ VE TEHLİKELİ ATIK TOPLAYICISI SEVİYE 3

ENDÜSTRİYEL AMBALAJ YENİDEN KULLANIMA HAZIRLAMA İŞÇİSİ SEVİYE 3

ULUSAL MESLEK STANDARDI ATIK YÖNETİCİSİ SEVİYE 6

MYK resmi yazısı için tıklayınız