İNTE A.Ş. MERSİN TIBBİ ATIK STERİLİZASYON TESİSİ ÇEVRECİ TESİS ÖDÜLÜ

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından Çevreci Tesis Ödülü almaya layık görüldü.

HABER İLE İLGİLİ DETAYLI DÖKĞMANA ULAŞMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

İNTE A.Ş. MERSİN TIBBİ ATIK STERİLİZASYON TESİSİ ÇEVRECİ TESİS ÖDÜLÜ

 

 İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ RESMİ İNTERNET SİTESİ HABERİ

“En Çevreci Tesis” ödüllerini Bakan Müezzinoğlu ve Başkan Topbaş verdi
. 07.12.2015 15:00:00

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği (SKB) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Çevreci Tesis Ödül Töreni’ İstanbul’da gerçekleştirildi.

Sağlıklı çevrelerin oluşturulması için şehirlere öncülük eden Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin teşebbüsüyle 2013 yılında başlatılan ve örnek işletmeleri cesaretlendirme amacını güden ödüller ikinci kez sahiplerini buldu. 48 tesis ve 9 organize sanayi bölgesi ödül almaya layık görüldü.

İstanbul Hilton Otel’de gerçekleştirilen ödül törenine Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, birliğe üye belediyelerin temsilcileri, organize sanayi bölgelerinin başkanları, iş adamları ve basın mensupları katıldı.

Ödül töreninde konuşan Başkan Kadir Topbaş, dünya nüfusunun ve şehirleşmenin hızla arttığını belirterek, “Şehirler canlı organizmaya benzer. Uzuvları ve dolaşım sistemleri var. Eğer bunlar doğru kurgulanmamışsa sakat şehirler ortaya çıkıyor. Sadece insanları değil, bütün canlıları dikkate alan bir yönetim ortaya konulmalı” dedi.

Dünyanın sağlıklı bir şekilde devamı için çevreciliğin olmazsa olmaz olduğuna dikkat çeken Kadir topbaş, Türkiye’nin şehirlerinde ekolojik restorasyona ihtiyaç duyulduğunu söyledi. “Doğru çevre yönetimi yerel yönetimsiz olmaz” diyen Başkan Topbaş, dünyanın bir ekolojik kıyametin eşiğinde olduğunu kaydetti.

“İnsan yaptığı hataların cezasını çok ağır bedellerle ödüyor” ifadelerini kullanan Topbaş, “Giderek yoğunlaşan kent dokusunda, özellikle yaşam alanlarında çevreci bir mantığı uygulama zorunluluğuz var. Daha çok yenilenebilir enerji, ulaşımda toplu taşıma sistemlerine ağırlık verilmesi gibi sistemler ortaya koymalıyız” diye konuştu.

Bugün İstanbul’un havasının dünya standartlarının üstünde olduğunu, şehre 32 milyon metrekare aktif yeşil alan kattıklarını ve duvarlarda dahi çiçek açtırdıklarını anlatan Topbaş, “Kent ekolojisi, şehirdeki diğer canlılar ve estetik açıdan bir farkındalık oluşturuyoruz. İstanbul’un yüzde yüzünde doğalgazı kullanır hale getirdik. 6 milyon abonesi var İGDAŞ’ın. Bu da şehrimizin eski yaşam tarzını tamamen değiştirdi” şeklinde konuştu.

Sürdürülebilir bir çevre için vatandaşların ve sivil toplum kuruluşlarının kararlara katılımının da çok önemli olduğunu aktaran Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “İnsan her şeyi affeder, ama adam yerine konulmamayı affetmez. Yöneticiler olarak vatandaştan aldığımız yetkiyle hizmet ediyorsak, onlara da karar verme sürecinde fırsat vermek, hesap verebilir olmak zorundayız. BM bile bu konuda yerel yönetimleri çözüm ortağı olarak kabul ediyor. Çünkü gelecek gerçekten ciddi tehditler altında. İnanıyorum ki yerel yönetimlerimizdeki bu hassasiyet sanayicimizde, iş çevrelerinde de oluşmuştur.”

Müezzinoğlu; “Sağlıklı bebeklere sağlıklı hava ve su sunmalıyız”

Daha sonra kürsüye gelen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlığı “bireyin ruhen, fiziken ve sosyal yönden sağlıklı olması halidir” şeklinde tarif ettiğini belirterek, bunların alt yapısını oluşturan en önemli zeminlerin başında şehir yöneticilerinin, belediye başkanlarının geldiğini söyledi.

Şehir yöneticilerine ve şekillendiricilerine düşen en önemli sorumluluğun, geleceğin daha medeni koşullarda devredebilecek noktaya taşınması olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, “Sağlığı artık Sağlık Bakanlarına bırakılacak kadar basite indirgeyemeyiz. Sağlık Bakanlarına bırakılamayacak kadar önemli bir değerdir. O nedenle çok paydaşlı sağlık diyoruz” ifadelerini kullandı.

“Dünyaya gelen her bebeğin yüzde 99’u sağlıklı doğuyor” diyen Müezzinoğlu, “Yüzde 99’un üzerinde dünyaya sağlıklı gelen bireylere bize sağlıklı bir havayı, suyu, gıdayı, çevreyi, sokağı, mahalleyi, parkı, zihnen gelişebileceği kültür ve sportif aktiviteler yapabileceği, kendisini sosyal yönden sağlıklı hale taşıyabileceği konu başlıklarını hem konuşmaz hem de vatandaşımıza konuşturmazsak daha çok imarı, kaldırımı, kavşağı, yolu konuşuruz. Bunları yapanları da başarılı sayarız” diye konuştu.

Müezzinoğlu, bu dönem Sağlık Bakanlığı bütçesine “sağlıklı yaşam kültürünün teşviki” başlığıyla bir kalem açacaklarını anlatarak, “Sağlıklı yaşam kültürünü oluşturmamız lazım. Kendisine değer veren, saygı duyan bireyin, en çok önemsemesi gereken konu başlığı sağlıklı olmasıdır. Ben sağlıklı değilsem bakan olmamın bir anlamı var mı? O nedenle sağlıklı yaşam kültürünün teşvikini mutlaka önümüzdeki süreçlerde Milli Eğitim, Gençlik ve Spor bakanlıklarımızla ve yerel yönetimlerimizle yapacağız” şeklinde konuştu.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise, sağlığa saygılı üretim yapan tesisler ile organize sanayi bölgelerini tüm Türkiye’ye duyurmak, vatandaşlar adına şükran duygularını ifade etmek için çevreci ödül törenini düzenlediklerini söyledi. Törende konuşmaların ardından Bakan Müezzinoğlu, Başkan Kadir Topbaş ve Recep Altepe tarafından en çevreci sanayici ve tesislere ödülleri verildi.

SAĞLIK BAKANLIĞI RESMİ İNTERNET SİTESİ

 

Bakan Müezzinoğlu, Sağlıklı Kentler Birliği Tarafından Düzenlenen ‘2015 Çevreci Tesis Ödülleri Töreni’ne Katıldı

GÜNCELLENME TARİHİ : 08/12/2015

Sağlıklı Kentler Birliği tarafından düzenlenen ‘2015 Çevreci Tesis Ödülleri Töreni’ İstanbul’ da gerçekleştirildi. Törene Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Bakan Müezzinoğlu, sağlık sorununun sadece Sağlık Bakanlığı’na bırakılacak kadar basit olmadığını vurgulayarak, “Güçlü bir sorumluluk var. Sağlık bakanlarına kadar bırakılmayacak kadar önemli ve değerli. Çok paydaşlı sağlık diyoruz. Başbakanımızın başkanlığında 8 tane bakan ve yerel yönetimler, STK’lar ve özellikle medyamız olmak üzere sağlığı çok paydaşlı tarif ediyoruz. Sağlıktaki hiç bir projemizi yerel yönetimlerle paylaşmadan şekillendirmeden yol almak istemiyoruz.” diye konuştu.

“Yöneticiler olarak doğmamış milyonlarca nesillerin geleceğinden sorumluyuz”

Sağlıklı yaşam kültürünü teşvik ettiklerini anlatan Bakan Müezzinoğlu, “Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile belediyelerimiz ve yerel yönetimlerle planlıyoruz. Biz yöneticiler doğmamış milyonlarca nesillerin geleceğinden sorumluyuz. Siyasiler, yerel yöneticiler bugün yaşayanlara karşı sorumlu olduğu kadar yarın doğacaklara sorumluluğu var.” şeklinde konuştu.

Sağlıklı yaşam içim bisiklet kültürünün önemini de vurgulayan Müezzinoğlu, “Derdimiz birine bisiklet vermek değil. Böyle bir kültürü pencereyi aralayabilmek. Bana gelen 100 belediye başkanını 60’ı ‘ilçeme, ilime hastane’ diye gelmiştir. ‘Bir milyon bisikletle ilgili 5 km yol yaptım’ diye bir tane belediye başkanı gelmedi. Ciddi mantalite değişimine ihtiyaç var. Benim sokağım park alanım sağlıklı değil, spor alanları yapmıyorsunuz, yürüyüş ve bisiklet alanım yok’ Bunun için giden, belediye başkanını yoran üzen baskı yapan bir toplum algısını mantalite değişimini gerçekleştirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

“Uyuşturucu bu gidişatla çözülmez”

Uyuşturucu probleminin de aynı mantalite ile çözülemeyeceğini savunan Bakan Müezzinoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Bu gidişat böyle giderse, uyuşturucunun problem olmasından uzaklaşamayız. Geleceği şekillendirmeyen yönetimler, sivrisinekleri öldürebilir ama bataklıkları kurutamaz. Türkiye artık sorun üreten değil, sorun çözen değil geleceği doğru şekillendiren yönetim anlayışına geçmesi lazım. Daha çok vererek, daha güzelini başararak bu yolculuğa hep birlikte katkı sağlamayı temenni ediyorum”

Törende çevreye saygılı 48 tesis ve 9 organize sanayi bölgesi ödül almaya layık görüldü.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin ödüle layık gördüğü firmalar şu şekilde:

Bursa’dan Fombak, Akırmak Oto Ana Sanayi, Faurecia, Çimtaş Çelik ve İtimat Süt Ürünleri.

Denizli’den Erbakır Elektrolitik Bakır Mamülleri, RWE-TURCAS Elektrik Üretim, Akça Hazır Beton, Gümüşsu Arıtma Tesisleri ve Natur Tekstil Boya Sanayi.

Gebze’den Bayer Türk Kimya, Weidmann Transformatör İzolasyon, Kartal Kimya, Kilit Belge ve Veri Hizmetleri ve İller Yemek.

Hatay’dan Asaş Filtre, Artuğ Tuğla, Delta Rubis Petrol ve Filmar Filtre Sanayi.

İstanbul’dan Ortadoğu Enerji, Canan Kozmetik, Elif Plastik, Viko Elektrik ve Arpaş İhracat AŞ (İstanbul şubesi geri kazanım)

İzmir’den Güzelvan Suni Deri, Akyol Hurdacılık Geri Dönüşüm, Kantar Nakliye (Torbalı Şubesi), Aygaz Aliağa Dolum Tesisi, Doğa Organik Gıda ve Tarım Ürünleri ve Fibrosan Cam Takviyeli Palyester AŞ.

Kahramanmaraş’tan Kahramanmaraş Kağıt Sanayi. Kocaeli’den Nuh Çimento, Yıldız Sunta ve Orman Ürünleri, Ferro Döküm Sanayi, Alstrom Grid Enerji ve Altıntel Liman ve Terminal İşletmeleri.

Mersin’den İn-Te İnşaat ve Tesisat Sanayi AŞ,

Mezitli’den Derya Group,

Nilüfer’den Marmarabirlik, İlka Şekerleme, Pnomek Hidroloik Pompa, Ferroallyos Metal Hurda ve Geri Dönüşüm ve Happiness Oto Sanayi AŞ.

Pendik’ten Kurtarır Yangın Söndürme, Mefar İlaç Sanayi, Haket Hayvancılık, Hacı Bekir Lokum ve Şekerleme ve Demiröz Makine Sanayi.

Törende ödül olan organize sanayi bölgeleri ise şu şekilde:

Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi, Bursa Organize Sanayi Bölgesi, Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi, İskenderun Organize Sanayi Bölgesi, Kırıkkale 1. Organize Sanayi Bölgesi, Kocaeli Gebze Kömürcüler İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi ve Sakarya 1. Organize Sanayi Bölgesi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ RESMİ İNTERNET SİTESİ

 07 ARALIK 2015

BASIN BÜLTENİ

TÜRKİYE’NİN ÇEVRECİ TESİSLERİ ÖDÜLLENDİRİLDİ
– BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE’NİN BAŞKANI OLDUĞU TÜRKİYE SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ (SKB) TARAFINDAN ÜLKE GENELİNDE BU YIL İKİNCİSİ DÜZENLENEN ‘ÇEVRECİ TESİS ÖDÜL TÖRENİ’, İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
– SAĞLIKLI ÇEVRELERİN OLUŞTURULMASI İÇİN ŞEHİRLERE ÖNCÜLÜK EDEN TÜRKİYE SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ’NİN TEŞEBBÜSÜYLE 2013 YILINDA BAŞLATAILAN VE ÖRNEK İŞLETMELERİ CESARETLENDİRME AMACI GÜDEN ÖDÜLLER, İKİNCİ KEZ SAHİPLERİNİ BULDU. SKB’NİN İNCE ELEYİP SIK DOKUYARAK GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ÇALIŞMA SONUCUNDA, ÇEVREYE SAYGILI 48 TESİS VE 9 ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ ÖDÜL ALMAYA LAYIK GÖRÜLDÜ.
– TÜRKİYE SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ VE BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, SAĞLIĞA DUYARLI ÜRETİM YAPAN TESİSLER İLE ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİNİ TÜM TÜRKİYE’YE DUYURMAK, VATANDAŞLAR ADINA ŞÜKRAN DUYGULARINI İFADE ETMEK İÇİN ÇEVRECİ ÖDÜL TÖRENİNİ DÜZENLEDİKLERİNİ HATIRLATTI.
– SAĞLIK BAKANI DR. MEHMET MÜEZZİNOĞLU DA ÇEVRE SAĞLIĞI KONUSUNDA TÜRKİYE’DE BÜYÜK VE ETKİLİ BİR GİRİŞİM BAŞLATAN SKB VE BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE İLE ÖDÜL ALAN FİRMA VE OSB’LERİ KUTLADI.
– ÇEVRE KONUSUNDA ÇOK HASSAS OLUNMASI GEREKTİĞİNİ KAYDEDEN İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KADİR TOPBAŞ, “ÇEVREYLE İLGİLİ CİDDİ YAPTIRIMLAR UYGULAMAK ZORUNDAYIZ” DEDİ.

İSTANBUL- Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe’nin başkanı olduğu Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği (SKB) tarafından ülke genelinde bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Çevreci Tesis Ödül Töreni’, İstanbul’da gerçekleştirildi. Sağlıklı çevrelerin oluşturulması için şehirlere öncülük eden Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin teşebbüsüyle 2013 yılında başlatılan ve örnek işletmeleri cesaretlendirme amacını güden ödüller, ikinci kez sahiplerini buldu. SKB’nin ince eleyip sık dokuyarak gerçekleştirdiği çalışma sonucunda, çevreye saygılı 48 tesis ve 9 organize sanayi bölgesi ödül almaya layık görüldü.

İstanbul Hilton Otel’de gerçekleştirilen ödül törenine Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, birliğe üye belediyelerin temsilcileri, organize sanayi bölgelerinin başkanları, iş adamları ve basın mensupları katıldı. Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sağlığa duyarlı üretim yapan tesisler ile organize sanayi bölgelerini tüm Türkiye’ye duyurmak, vatandaşlar adına şükran duygularını ifade etmek için çevreci ödül törenini düzenlediklerini hatırlattı. Çevreye duyarlı tesisler ile organize sanayi bölgelerinin insan sağlığını iyileştirmek için yürüdükleri yolda kendileri için birer moral kaynağı olduğunu kaydeden Başkan Altepe, ilkini 1 Mart 2013 tarihinde düzenledikleri organizasyonun ikincisinde 48 tesis ile 9 organize sanayi bölgesinin daha adını Türkiye’ye duyurmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Ödül töreni değerlendirme süreci boyunca verdikleri destek nedeniyle birliğe üye belediyeler ile danışma kurulu üyelerine teşekkür eden Başkan Altepe, “Bugün burada örnek tesislerimiz ve organize sanayi bölgelerinin temsilcileriyle birlikte olmak, gurur ve cesaret verici. Ayrıca bu organizasyonumuzda bizleri yalnız bırakmayan Sağlık Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu’na şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Uzman isimlerden detaylı değerlendirme
SKB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yaptığı konuşmada, ödül değerlendirme sürecine de değindi. Çevreye duyarlı tesislerin SKB Danışma Kurulu üyeleri ile üye belediyelerin temsilcilerinden oluşan komisyonun titizlikle oluşturduğu kriterler eşliğinde belirlendiğini belirten Başkan Altepe, çevre izin ve lisans belgeleri geçerli olan, 2 yıl içinde çevre cezası almayan, büyükşehir ile illerde 1. sınıf, ilçelerde de 2. sınıf GSM ruhsatına sahip olan firmaların tek tek öne çıkarıldığını kaydetti. Ödül verilecek tesisler belirlenirken ‘ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi’ olan firmaların çevreyle ilgili sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmiş olmalarına da dikkat edildiğini söyleyen Başkan Altepe, “SKB, ödül töreniyle çevreye saygılı firmaları ön plana çıkarırken, aynı zamanda diğer kurum ve kuruluşları da bu konuda hassasiyete teşvik etmeyi hedefliyor” diye konuştu.

Topbaş: Çok hassas olunmalı
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise yaptığı konuşmada, çocukların geleceğinin çevre anlamında ciddi tehdit altında olduğunu vurguladı. Yerel yönetimleri, STK’ları ve iş dünyasını çevre sorunlarına karşı birlikte hareket etmeye çağıran ve bu konuda çok hassas olunması gerektiğini kaydeden Topbaş, “Çevreyle ilgili ciddi yaptırımlar uygulamak zorundayız. Bunlar gerçekleştirilmediği takdirde, istediğimiz kadar çırpınalım başarılı olamayız. Sanayicimiz ‘Çevreye zarar verir miyim?’ diye düşünecek. Yöneticilerimiz bu konuda hassas davranan işletmeleri ödül ve benzeri uygulamalarla teşvik edecek. Bunun derdinde olmamız gerekiyor” diye konuştu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ödül alan firma ve OSB temsilcilerini kutladı.

Bakan Müezzinoğlu’ndan Başkan Altepe’ye tebrik
Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu da çevre sağlığı konusunda Türkiye’de büyük ve etkili bir girişim başlatan SKB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile ödül alan firma ve OSB’leri kutladı. 2.’si gerçekleşen ödül töreninin etkinliği artarak devam etmesi dileğinde bulunan Bakan Müezzinoğlu, sağlıklı bir toplumun en önemli dinamiğinin yerel yönetimler olduğunu belirtti. İnsan, aile ve toplum sağlığına etki eden en önemli etkenlerin başında yaşanılan sokaklar, mahalleler ve semtlerin geldiğini vurgulayan Bakan Müezzinoğlu, “Sağlıklı bir çevre konusunda yerel yöneticiye düşen sorumluluk büyüktür. Gelecekten almak değil geleceğe vermek zorundayız. Şehirlerimizi daha medeni koşullarda devretmemiz gerekiyor. Bu anlamda SKB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe’yi, SKB’ye üye belediyeleri, çevreci tesisleri yürekten kutluyorum” şeklinde konuştu.
Törende söz alan SKB Danışma Kurulu Üyesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Erdem Saker de çevreci tesislerle ilgili tarihten bu yana gelinen süreci davetlilere aktardı.

Konuşmaların ardından Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve SKB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, belirlenen firma ve OSB temsilcilerine ödüllerini takdim etti.
Tören başlangıcında Pendik Belediyesi’ne ait halk oyunları ekibi bir gösteri sundu. Gösterinin ardından halk oyunları ekibine SKB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin ödüle layık gördüğü firmalar şu şekilde;
Bursa’dan Fombak, Akırmak Oto Ana Sanayi, Faurecia, Çimtaş Çelik ve İtimat Süt Ürünleri.
Denizli’den Erbakır Elektrolitik Bakır Mamülleri, RWE-TURCAS Elektrik Üretim, Akça Hazır Beton, Gümüşsu Arıtma Tesisleri ve Natur Tekstil Boya Sanayi.
Gebze’den Bayer Türk Kimya, Weidmann Transformatör İzolasyon, Kartal Kimya, Kilit Belge ve Veri Hizmetleri ve İller Yemek.
Hatay’dan Asaş Filtre, Artuğ Tuğla, Delta Rubis Petrol ve Filmar Filtre Sanayi.
İstanbul’dan Ortadoğu Enerji, Canan Kozmetik, Elif Plastik, Viko Elektrik ve Arpaş İhracat AŞ (İstanbul şubesi geri kazanım)
İzmir’den Güzelvan Suni Deri, Akyol Hurdacılık Geri Dönüşüm, Kantar Nakliye (Torbalı Şubesi), Aygaz Aliağa Dolum Tesisi, Doğa Organik Gıda ve Tarım Ürünleri ve Fibrosan Cam Takviyeli Palyester AŞ.
Kahramanmaraş’tan Kahramanmaraş Kağıt Sanayi. Kocaeli’den Nuh Çimento, Yıldız Sunta ve Orman Ürünleri, Ferro Döküm Sanayi, Alstrom Grid Enerji ve Altıntel Liman ve Terminal İşletmeleri.
Mersin’den İn-Te İnşaat ve Tesisat Sanayi AŞ,

Mezitli’den Derya Group,
Nilüfer’den Marmarabirlik, İlka Şekerleme, Pnomek Hidroloik Pompa, Ferroallyos Metal Hurda ve Geri Dönüşüm ve Happiness Oto Sanayi AŞ.
Pendik’ten Kurtarır Yangın Söndürme, Mefar İlaç Sanayi, Haket Hayvancılık, Hacı Bekir Lokum ve Şekerleme ve Demiröz Makine Sanayi.
Törende ödül olan organize sanayi bölgeleri ise şu şekilde:
Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi, Bursa Organize Sanayi Bölgesi, Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi, İskenderun Organize Sanayi Bölgesi, Kırıkkale 1. Organize Sanayi Bölgesi, Kocaeli Gebze Kömürcüler İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi ve Sakarya 1. Organize Sanayi Bölgesi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLİYET GAZETESİ

17.12.2015

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe’nin başkanı olduğu Türkiye sağlıklı Kentler Birliği (SKB) tarafından ülke genelinde bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Çevreci Tesis Ödül Töreni’İstanbul’da gerçekleştirildi. Sağlıklı çevrelerin oluşturulması için şehirlere öncülük eden Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin teşebbüsüyle 2013 yılında başlatılan ve örnek işletmeleri cesaretlendirme amacını güden ödüller ikinci kez sahiplerini buldu. 48 tesis ve 9 organize sanayi bölgesi ödül almaya layık görüldü.
İstanbul Hilton Otel’de gerçekleştirilen ödül törenine Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, birliğe üye belediyelerin temsilcileri, organize sanayi bölgelerinin başkanları, iş adamları ve basın mensupları katıldı. Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sağlığa saygılı üretim yapan tesisler ile organize sanayi bölgelerini tüm Türkiye’ye duyurmak, vatandaşlar adına şükran duygularını ifade etmek için çevreci ödül törenini düzenlediklerini hatırlattı. Çevreye duyarlı tesisler ile organize sanayi bölgelerinin insan sağlığını iyileştirmek için yürüdükleri yolda kendileri için birer moral kaynağı olduğunu kaydeden Başkan Altepe, ilkini 1 Mart 2013 tarihinde düzenledikleri organizasyonun ikincisinde 48 tesis ile 9 organize sanayi bölgesinin daha adını Türkiye’ye duyurmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Ödül töreni değerlendirme süreci boyunca verdikleri destek nedeniyle birliğe üye belediyeler ile danışma kurulu üyelerine teşekkür eden Başkan Altepe, “bugün burada örnek tesislerimiz ve organize sanayi bölgelerinin temsilcileriyle birlikte olmak, gurur ve cesaret verici. Ayrıca bu organizasyonumuzda bizleri yalnız bırakmayan Sağlık Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu’na şükranlarımı sunuyorum” dedi.
SKB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yaptığı konuşmada, ödül değerlendirme sürecine de işaret etti. Çevreye saygılı tesislerin SKB Danışma Kurulu üyeleri ile üye belediyelerin temsilcilerinden oluşan komisyonun titizlikle oluşturduğu kriterler eşliğinde belirlendiğini belirten Başkan Altepe, çevre izin ve lisans belgeleri geçerli olan, 2 yıl içinde çevre cezası almayan, büyükşehir ile illerde 1. sınıf, ilçelerde de 2. sınıf GSM ruhsatına sahip olan firmaların tek tek öne çıkarıldığını kaydetti. Ödül verilecek tesisler belirlenirken ‘ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi’ olan firmaların çevreyle ilgili sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmiş olmalarına da dikkat edildiğini söyleyen Başkan Altepe, “SKB, ödül töreniyle çevreye saygılı firmaları ön plana çıkarırken, aynı zamanda diğer kurum ve kuruluşları da bu konuda hassasiyete teşvik etmeyi hedefliyor” diye konuştu.
(ÇOK HASSAS OLUNMALI”
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise yaptığı konuşmada, çocukların geleceğinin çevre anlamında ciddi tehdit altında olduğunu vurguladı. Yerel yönetimleri, STK’ları ve iş dünyasını çevre sorunlarına karşı birlikte hareket etmeye çağıran ve bu konuda çok hassas olunması gerektiğini kaydeden Topbaş, “Çevreyle ilgili ciddi yaptırımlar uygulamak zorundayız. Bunlar gerçekleştirilmediği takdirde, istediğimiz kadar çırpınalım başarılı olamayız. Sanayicimiz ‘Çevreye zarar verir miyim?’ diye düşünecek. Yöneticilerimiz bu konuda hassas davranan işletmeleri ödül ve benzeri uygulamalarla teşvik edecek. Bunun derdinde olmamız gerekiyor” diye konuştu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ödül alan firma ve OSB temsilcilerini kutladı.
BAKAN MÜEZZİNOĞLU’NDAN BAŞKAN ALTEPE’YE TEBRİK
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da çevre sağlığı konusunda Türkiye’de büyük ve etkili bir girişim başlatan SKB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile ödül alan firma ve OSB’leri kutladı. 2.’si gerçekleşen ödül töreninin etkinliği artarak devam etmesi dileğinde bulunan Bakan Müezzinoğlu, sağlıklı bir toplumun en önemli dinamiğinin yerel yönetimler olduğunu belirtti. İnsan, aile ve toplum sağlığına etki eden en önemli etkenlerin başında yaşanılan sokaklar, mahalleler ve semtlerin geldiğini vurgulayan Bakan Müezzinoğlu, “Sağlıklı bir çevre konusunda yerel yöneticiye düşen sorumluluk büyüktür. Gelecekten almak değil geleceğe vermek zorundayız. Şehirlerimizi daha medeni koşullarda devretmemiz gerekiyor. Bu anlamda SKB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe’yi, SKB’ye üye belediyeleri, çevreci tesisleri yürekten kutluyorum” şeklinde konuştu.
Törende söz alan SKB Danışma Kurulu Üyesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Erdem Saker de çevreci tesislerle ilgili tarihten bu yana gelinen süreci davetlilere aktardı.
Konuşmaların ardından Bakan Müezzinoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve SKB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, belirlenen firma ve OSB temsilcilerine ödüllerini takdim etti.
Tören başlangıcında Pendik-belediyesi/ ” target=”_blank” class=”tag”>Pendik Belediyesi’ne ait halk oyunları ekibi bir gösteri sundu. Gösterinin ardından halk oyunları ekibine SKB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.
Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin ödüle layık gördüğü firmalar şu şekilde:
Bursa’dan Fombak, Akırmak Oto Ana Sanayi, Faurecia, Çimtaş Çelik ve İtimat Süt Ürünleri.
Denizli’den Erbakır Elektrolitik Bakır Mamülleri, RWE-TURCAS Elektrik Üretim, Akça Hazır Beton, Gümüşsu Arıtma Tesisleri ve Natur Tekstil Boya Sanayi.
Gebze’den Bayer Türk Kimya, Weidmann Transformatör İzolasyon, Kartal Kimya, Kilit Belge ve Veri Hizmetleri ve İller Yemek.
Hatay’dan Asaş Filtre, Artuğ Tuğla, Delta Rubis Petrol ve Filmar Filtre Sanayi.
İstanbul’dan Ortadoğu Enerji, Canan Kozmetik, Elif Plastik, Viko Elektrik ve Arpaş İhracat AŞ (İstanbul şubesi geri kazanım)
İzmir’den Güzelvan Suni Deri, Akyol Hurdacılık Geri Dönüşüm, Kantar Nakliye (Torbalı Şubesi),Aygaz Aliağa Dolum Tesisi, Doğa Organik Gıda ve Tarım Ürünleri ve Fibrosan Cam Takviyeli Palyester AŞ.
Kahramanmaraş’tan Kahramanmaraş Kağıt Sanayi. Kocaeli’den Nuh Çimento, Yıldız Sunta ve Orman Ürünleri, Ferro Döküm Sanayi, Alstrom Grid Enerji ve Altıntel Liman ve Terminal İşletmeleri.

Mersin’den İn-Te İnşaat ve Tesisat Sanayi AŞ,

Mezitli’den Derya Group,
Nilüfer’den Marmarabirlik, İlka Şekerleme, Pnomek Hidroloik Pompa, Ferroallyos Metal Hurda ve Geri Dönüşüm ve Happiness Oto Sanayi AŞ.
Pendik’ten Kurtarır Yangın Söndürme, Mefar İlaç Sanayi, Haket Hayvancılık, Hacı Bekir Lokum ve Şekerleme ve Demiröz Makine Sanayi.
Törende ödül olan organize sanayi bölgeleri ise şu şekilde:
Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi, Bursa Organize Sanayi Bölgesi, Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi, İskenderun Organize Sanayi Bölgesi, Kırıkkale 1. Organize Sanayi Bölgesi, Kocaeli Gebze Kömürcüler İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi veSakarya 1. Organize Sanayi Bölgesi.

ÇEVRECİ TESİSLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından üye belediyeler ile işbirliğinde bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Çevreci Tesis Ödül Töreni’, İstanbul’da gerçekleştirildi. Törene Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Birliğe üye belediyelerin başkanları ve temsilcileri, organize sanayi bölgelerinin temsilcileri ve ödül kazanan firmaların yetkilileri katıldı.

Tören, Pendik Belediyesi’nin Tefhem Halk Oyunları grubunun gösterisi ile başladı. Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin tanıtımının yapıldığı kısa bir filmin ardından Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe açılış konuşmasını yaptı. Recep Altepe, sağlığa duyarlı üretim yapan tesisler ile organize sanayi bölgelerini tüm Türkiye’ye duyurmak, vatandaşlar adına şükran duygularını ifade etmek için çevreci ödül törenini düzenlediklerini hatırlattı. Çevreye duyarlı tesisler ile organize sanayi bölgelerinin insan sağlığını iyileştirmek için yürüdükleri yolda kendileri için birer moral kaynağı olduğunu kaydeden Başkan Altepe, ilkini 1 Mart 2013 tarihinde düzenledikleri organizasyonun ikincisinde 48 tesis ile 9 organize sanayi bölgesinin daha adını Türkiye’ye duyurmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Ödül töreni değerlendirme süreci boyunca verdikleri destek nedeniyle Birliğe üye belediyeler ile Danışma Kurulu üyelerine teşekkür eden Başkan Altepe, “Bugün burada örnek tesislerimiz ve organize sanayi bölgelerinin temsilcileriyle birlikte olmak, gurur ve cesaret verici. Ayrıca bu organizasyonumuzda bizleri yalnız bırakmayan Sağlık Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu’na şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Topbaş: Çok hassas olunmalı 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise yaptığı konuşmada, çocukların geleceğinin çevre anlamında ciddi tehdit altında olduğunu vurguladı. Yerel yönetimleri, STK’ları ve iş dünyasını çevre sorunlarına karşı birlikte hareket etmeye çağıran ve bu konuda çok hassas olunması gerektiğini kaydeden Topbaş, “Çevreyle ilgili ciddi yaptırımlar uygulamak zorundayız. Bunlar gerçekleştirilmediği takdirde, istediğimiz kadar çırpınalım başarılı olamayız. Sanayicimiz ‘Çevreye zarar verir miyim?’ diye düşünecek. Yöneticilerimiz bu konuda hassas davranan işletmeleri ödül ve benzeri uygulamalarla teşvik edecek. Bunun derdinde olmamız gerekiyor” diye konuştu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ödül alan firma ve OSB temsilcilerini kutladı.

Yerel Gündem 21 Eylem Programlarının önemi

Törende konuşmasını yapan Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Erdem Saker de BM’lerin 1992’de tüm dünya ülkelerine önerdiği Yerel Gündem 21 Eylem Programlarının yeniden kentlerimizde canlandırılmasını önerdi.

                                            

Bakan Müezzinoğlu’ndan Başkan Altepe’ye tebrik

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu da çevre sağlığı konusunda Türkiye’de büyük ve etkili bir girişim başlatan Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile ödül alan firma ve OSB’leri kutladı. 2.’si gerçekleşen ödül töreninin etkinliği artarak devam etmesi dileğinde bulunan Bakan Müezzinoğlu, sağlıklı bir toplumun en önemli dinamiğinin yerel yönetimler olduğunu belirtti. İnsan, aile ve toplum sağlığına etki eden en önemli etkenlerin başında yaşanılan sokaklar, mahalleler ve semtlerin geldiğini vurgulayan Bakan Müezzinoğlu, “Sağlıklı bir çevre konusunda yerel yöneticiye düşen sorumluluk büyüktür. Gelecekten almak değil geleceğe vermek zorundayız. Şehirlerimizi daha medeni koşullarda devretmemiz gerekiyor. Bu anlamda Başkanımız Recep Altepe’yi, Birliğe üye belediyeleri, çevreci tesisleri yürekten kutluyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, çevreci tesis ödüllerine layık bulunan firma ve OSB temsilcilerine ödüllerini takdim etti.
Ödül alan firmalar,

Bursa’dan Fombak, Akırmak Oto Ana Sanayi, Faurecia, Çimtaş Çelik ve İtimat Süt Ürünleri.
Denizli’den Erbakır Elektrolitik Bakır Mamülleri, RWE-TURCAS Elektrik Üretim, Akça Hazır Beton, Gümüşsu Arıtma Tesisleri ve Natur Tekstil Boya Sanayi.
Gebze’den Bayer Türk Kimya, Weidmann Transformatör İzolasyon, Kartal Kimya, Kilit Belge ve Veri Hizmetleri ve İller Yemek.
Hatay’dan Asaş Filtre, Artuğ Tuğla, Delta Rubis Petrol ve Filmar Filtre Sanayi.
İstanbul’dan Ortadoğu Enerji, Canan Kozmetik, Elif Plastik, Viko Elektrik ve Arpaş İhracat AŞ (İstanbul şubesi geri kazanım)
İzmir’den Güzelvan Suni Deri, Akyol Hurdacılık Geri Dönüşüm, Kantar Nakliye (Torbalı Şubesi), Aygaz Aliağa Dolum Tesisi, Doğa Organik Gıda ve Tarım Ürünleri ve Fibrosan Cam Takviyeli Palyester AŞ.
Kahramanmaraş’tan Kahramanmaraş Kağıt Sanayi. Kocaeli’den Nuh Çimento, Yıldız Sunta ve Orman Ürünleri, Ferro Döküm Sanayi, Alstrom Grid Enerji ve Altıntel Liman ve Terminal İşletmeleri.

Mersin’den İn-Te İnşaat ve Tesisat Sanayi AŞ,

Mezitli’den Derya Group,
Nilüfer’den Marmarabirlik, İlka Şekerleme, Pnomek Hidroloik Pompa, Ferroallyos Metal Hurda ve Geri Dönüşüm ve Happiness Oto Sanayi AŞ.
Pendik’ten Kurtarır Yangın Söndürme, Mefar İlaç Sanayi, Haket Hayvancılık, Hacı Bekir Lokum ve Şekerleme ve Demiröz Makine Sanayi.

Törende ödül olan organize sanayi bölgeleri ise şu şekilde:

Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi, Bursa Organize Sanayi Bölgesi, Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi, İskenderun Organize Sanayi Bölgesi, Kırıkkale 1. Organize Sanayi Bölgesi, Kocaeli Gebze Kömürcüler İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi, İstanbul Tuzla Organize Sanayi Bölgesi ve Sakarya 1. Organize Sanayi Bölgesi.

07.12.2015

Mersin’den iki firmaya çevreci ödülü

SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ, ÇEVRECİ TESİSLERİ ÖDÜLLENDİRDİ. İSTANBUL’DA YAPILAN ÖDÜL TÖRENİNE SAĞLIK BAKANI MEHMET MÜEZZİNOĞLU, TÜRKİYE VE DÜNYA BELEDİYELER BİRLİĞİ BAŞKANI İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KADİR TOPBAŞ, BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI VE TÜRKİYE SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ BAŞKANI RECEP ALTEPE VE ÇOK SAYIDA BELEDİYE BAŞKANI KATILDI. (İHSAN ALTIKARDEŞ/İSTANBUL-İHA)

Sağlıklı Kentler Birliği tarafından düzenlenen 2015 Çevreci Tesis Ödülleri sahiplerini buldu.  Mersin’den İn-Te İnşaat ve Tesisat Sanayi AŞ ile Derya Group ödül alan firmalar arasında yer aldı.

İstanbul’da yapılan törende konuşan Bakan Müezzinoğlu sağlık sorununun sadece Sağlık Bakanlığı’na bırakılacak kadar basit olmadığını vurgulayarak, “Güçlü bir sorumluluk var. Sağlık Bakanlarına kadar bırakılmayacak kadar önemli değerli. Çok paydaşlı sağlık diyoruz. Başbakanımızın başkanlığında 8 tane bakan ve yerel yönetimler STK’lar ve duyarlılık gösteren özellikle medyamız olmak üzere sağlığı çok paydaşlı tarif ediyoruz. Sağlıktaki hiç bir projemizi yerel yönetimlerle paylaşmadan şekillendirmeden yol almak istemiyoruz. Bakan olarak gelen taleplere bakıyorum, en çok Sağlık Bakanından istenen konular, ‘ilçemize hastane, ilçemize sağlık ocağı, ilçemize doktor, ilimize tomografi, hastane yatak kapasitesinin arttırılması’ Ben ‘Sağlık Bakanı mı hastalık bakanı mıyım?’ diye soruyorum” diye konuştu.

 “YÖNETİCİLER OLARAK DOĞMAMIŞ MİLYONLARCA NESİLLERİN GELECEĞİNDEN SORUMLUYUZ”

Sağlıklı yaşam kültürünü teşvik ettiklerini anlatan Bakan Müezzinoğlu, “Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile belediyelerimiz ve yerel yönetimlerle planlıyoruz. Biz yöneticiler doğmamış milyonlarca nesillerin geleceğinden sorumluyuz. Siyasiler, yerel yöneticiler bugün yaşayanlara karşı sorumlu olduğu kadar yarın doğacaklara sorumluluğu var. Sağlıklı sokak, çevre temiz hava bırakamazsak, suyu kirletip tükettiysek, bu bireylerin sağlıklı olmalarıyla ilgili ortamı tahrip edip alkış aldıysak gündeliktir o alkışlar. Anlamlı ve değerli olmaktır önemli olan” şeklinde konuştu.

 “BİSİKLET İSTİYORUM DİYEN BELEDİYE BAŞKANI ÇIKMADI”

Sağlıklı yaşam içim bisiklet kültürünün önemini de vurgulayan Müezzinoğlu, “Derdimiz birine bisiklet vermek değil. Böyle bir kültürü pencereyi aralayabilmek. Bana gelen 100 belediye başkanını 60 ‘ilçeme ilime hastane’ diye gelmiştir.  ‘Bir milyon bisikletle ilgili 5 km yol yaptım’ diye bir tane belediye başkanı gelmedi. Ciddi mantalite değişimine ihtiyaç var. Belediye başkanına etraftan gelen talep bu. Kendini merkeze alan bireyin sağlıklı geleceği için talepleri olur. ‘Benim sokağım park alanım sağlıklı değil, spor alanları yapmıyorsunuz, yürüyüş ve bisiklet alanım yok’ Bunun için giden, belediye başkanını yoran üzen baskı yapan bir toplum algısını mantalite değişimini gerçekleştirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

 “UYUŞTURUCU BU GİDAŞATLA ÇÖZÜLMEZ”

Uyuşturucu probleminin de aynı mantalite çözülemeyeceğini savunan Bakan Müezzinoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bu gidişat böyle giderse, uyuşturucunun problem olmasından uzaklaşamayız. Mantalite, ruhen, fiziken, sosyal yönden birey, aile toplumu merkezi alarak geleceği şekillendirmeyen yönetimler problemi sivrisinekleri öldürebilir ama bataklıkları kurutamaz. Türkiye artık sorun üreten değil, sorun çözen değil geleceği doğru şekillendiren yönetim anlayışına geçmesi lazım. Geçtiğimiz yıllarda sorun üreten yönetimlerle sıkıntılarımız oldu. Sorun çözen yönetimleri yakaladık ama yetmez. Geleceği doğru şekillendiren, vizyonu doğru koyan yönetim anlayışına sahip yerel yöneticiler olarak sağlıklı dönüşümü sağlamalıyız. Biz kirleten olamayız. Biz kendimizi zarar vererek aynı noktaya taşımayız. Birilerine ağır bedeller ödeterek geleceği planlayamayız. Daha çok vererek, daha güzelini başararak bu yolculuğa hep birlikte katkı sağlamayı temenni ediyorum.”

ÖDÜL ALAN FİRMALAR:

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin ödüle layık gördüğü firmalar şunlar:

“Bursa’dan Fompak, Akırmak Oto Ana Sanayi, Faurecia, Çimtaş Çelik ve İtimat Süt Ürünleri. Denizli’den Erbakır Elektrolitik Bakır Mamülleri, RWE-TURCAS Elektrik Üretim, Akça Hazır Beton, Gümüşsu Arıtma Tesisleri ve Natur Tekstil Boya Sanayi. Gebze’den Bayer Türk Kimya, Weidmann Transformatör İzolasyon, Kartal Kimya, Kilit Belge ve Veri Hizmetleri ve İller Yemek. Hatay’dan Asaş Filtre, Artuğ Tuğla, Delta Rubis Petrol ve Filmar Filtre Sanayi. İstanbul’dan Ortadoğu Enerji, Canan Kozmetik, Elif Plastik, Viko Elektrik ve Arpaş İhracat AŞ (İstanbul şubesi geri kazanım) İzmir’den Güzelvan Suni Deri, Akyol Hurdacılık Geri Dönüşüm, Kantar Nakliye (Torbalı Şubesi), Aygaz Aliağa Dolum Tesisi, Doğa Organik Gıda ve Tarım Ürünleri ve Fibrosan Cam Takviyeli Polyester AŞ.,Kahramanmaraş’tan Kahramanmaraş Kağıt Sanayi. Kocaeli’den Nuh Çimento, Yıldız Sunta ve Orman Ürünleri, Ferro Döküm Sanayi, Alstom Grid Enerji ve Altıntel Liman ve Terminal İşletmeleri.

Mersin’den İn-Te İnşaat ve Tesisat Sanayi AŞ,

Mezitli’den Derya Group, Nilüfer’den Marmarabirlik, İlka Şekerleme, Pnomek Hidrolik Pompa, Ferroalloys Metal Hurda ve Geri Dönüşüm ve Happiness Oto Sanayi AŞ. Pendik’ten Kurtarır Yangın Söndürme, Mefar İlaç Sanayi, Haket Hayvancılık, Hacı Bekir Lokum ve Şekerleme ve Demiröz Makine Sanayi. Törende ödül olan organize sanayi bölgeleri ise şu şekilde: Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi, Bursa Organize Sanayi Bölgesi, Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi, İskenderun Organize Sanayi Bölgesi, Kırıkkale 1. Organize Sanayi Bölgesi, Kocaeli Gebze Kömürcüler İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi ve Sakarya 1. Organize Sanayi Bölgesi”.

DÜNYA GAZETESİ 10.12.2015